FN9233EB-15-06
Mfr.Part #
FN9233EB-15-06
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Stock
23
In Stock :
23
Power Entry Modules (PEM)
Length :
48mm
Depth :
52.3mm
Approval Agency :
CQC, CSA, ENEC, UL
Feature :
Bleed Resistor, Earth Line Choke, Front or Rear Side Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
yes
Voltage - Rated :
250V
Mounting Type :
Panel Mount, Flange
Total Number of Contacts :
Filter Type :
Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Packaging :
Tray
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Published :
2014
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - UL :
250VAC
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.50mm x 21.50mm
Connector Style :
IEC 320-C14
Current :
15A
Voltage - Rated AC :
250V
Frequency :
400Hz
Height :
22.5mm
Mount :
Flanges, Panel, Screw
UL94 V-2
Max Operating Temperature :
85°C
Current Rating :
15A
Male
Factory Lead Time :
10 Weeks
Inductance :
200 μH
Coupling Type :
Snap
Width :
22.5mm