FN9226B-1-02
Mfr.Part #
FN9226B-1-02
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL SLDR
No
MIL Conformance :
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Voltage - Rated AC :
250V
Termination :
Solder
Current Rating :
1A
Approval Agency :
CSA, ENEC, SEMKO, UL
Depth :
46.05mm
Length :
48mm
Frequency :
400Hz
Packaging :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 34.40mm x 22.60mm
Current :
1A
Max Operating Temperature :
85°C
Feature :
Bleed Resistor
Series :
FN 9226
Coupling Type :
Snap
Voltage - UL :
250VAC
Panel Thickness :
0.224 5.70mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Height :
22.4mm
Mounting Type :
Panel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle
Max Current Rating :
10A