FM0207FTE52-1K6
Mfr.Part #
FM0207FTE52-1K6
Description
RES 1.6K OHM 1% 0.6W AXIAL
Tolerance :
1 %
Type :
Flameproof Metal Film Resistor
Temperature Coefficient :
50 PPM / C, 100 PPM / C
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Termination Style :
Axial
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
600 mW
Voltage Rating :
300 V
Resistance :
1.65 kOhms
Diameter :
2.4 mm
Lead Diameter :
0.55 mm
Length :
6.3 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Metal Film Resistors Flameproof
Datasheets
FM0207FTE52-1K6
YAGEO FM0207FTE52-1K6
1.65 kOhms,