FM-RTFQ1-433
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FM-RTFQ1-433
Manufacturer
RF Solutions
Package / Case
6-DIP Module
Datasheet
Download
Description
RF TX IC FM 433.92MHZ 6DIP MOD
Manufacturer :
RF Solutions
Product Category :
RF Transmitters
Current Rating :
7mA
Voltage - Supply :
2.1V~4V
Modulation or Protocol :
FM
Power - Output :
5dBm
Max Supply Voltage (DC) :
4V
Current - Transmitting :
7mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Supply Voltage (DC) :
2.1V
Antenna Connector :
PCB, Surface Mount
Packaging :
Bulk
Published :
Max Operating Temperature :
70°C
Frequency :
433.92MHz
Data Interface :
PCB, Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Car Alarms, Remote Sensing, Wireless Security
Operating Temperature :
-20°C~85°C
Width :
23mm
Data Rate (Max) :
9.6kbps
Min Operating Temperature :
0°C
Package / Case :
6-DIP Module
Datasheets
FM-RTFQ1-433
RF Solutions FM-RTFQ1-433
FM-RTFQ1-433 datasheet pdf and RF Transmitters product details from RF Solutions stock available at
Description:
The RF Solutions FM-RTFQ1-433 is a radio frequency (RF) transmitter module designed for use in a variety of applications. It is a compact, low-cost, and easy-to-use module that operates at 433MHz and is capable of transmitting data up to a range of 500 meters. The module is FCC approved and is suitable for use in a variety of applications such as remote control, security systems, and wireless data transmission.
Features:
• Compact and low-cost design
• Operates at 433MHz