FKN08PN60S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FKN08PN60S
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A TO92-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Hold Current :
15mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current - Hold (Ih) (Max) :
15mA
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
3
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State :
600V
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
800mA
Configuration :
Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
RMS Current (Irms) :
800mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2V
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
8A @ 60Hz