FK11X7R1E475K
Mfr.Part #
FK11X7R1E475K
Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL
Stock
742
In Stock :
742
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Wire
Height :
7mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Kinked
Capacitance :
4.7μF
Published :
2012
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
5.5mm
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2.5mm
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
Voltage - Rated :
25V
Radiation Hardening :
No
Size Code :
2216
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
4mm