FK11X7R1E225KN006
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FK11X7R1E225KN006
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
JESD-609 Code :
e2
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
5.5mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Capacitance :
2.2μF
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Series :
FK
Size Code :
Packing Method :
Ammo Pack
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
4mm
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Multilayer :
No
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Surface Mount :
No
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
Radial
Datasheets
FK11X7R1E225KN006
TDK Corporation FK11X7R1E225KN006
FK 2.2μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
FK11X7R1E225KN006 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
FK11X7R1E225KN006 Features
a size/dimension of 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm