FI-W15P-HFE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FI-W15P-HFE
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER SMD R/A 15POS 1.25MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Contact Location :
BOTTOM
Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Color :
Black
Number of Contacts :
15
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Feature :
Solder Retention
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing - Mating :
0.055 (1.40mm)
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder
Style :
Board to Cable/Wire
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Finish - Post :
Tin or Tin-Alloy
Insulation Height :
0.146 3.70mm
Voltage - Rated :
200V
Insulation Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Surface Mount
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Published :
Series :
FI
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
15
Fastening Type :
Friction Lock
Factory Lead Time :
14 Weeks
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.094 2.40mm
Packaging :
Tray
Contact Shape :
Square
Pitch :
1.2446mm
Operating Temperature :
-40°C~80°C
Datasheets
FI-W15P-HFE
JAE Electronics FI-W15P-HFE
FI Series 2-Row Receptacle Solder Copper Alloy Tray Surface Mount, Right Angle Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 15-Position Board to Cable/Wire 0.146 3.70mm Height