FG14C0G2A103JNT06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FG14C0G2A103JNT06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V C0G RADIAL
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Box (TB)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Formed Leads
Lead Style :
Formed Leads
Package / Case :
Radial
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
FG
Lead Pitch :
2.4892mm
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
100V
Pbfree Code :
yes
Published :
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
10000pF
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Datasheets
FG14C0G2A103JNT06
TDK Corporation FG14C0G2A103JNT06
FG 10000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.118W 4.50mmx3.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial