FG11X7S2A475KRT06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FG11X7S2A475KRT06
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 100V X7S RADIAL
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Published :
2013
Package / Case :
Radial
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lead Style :
Formed Leads
Voltage - Rated :
100V
Lead Pitch :
2.4892mm
Series :
FG
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Capacitance :
4.7μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Formed Leads
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7S
Datasheets
FG11X7S2A475KRT06
TDK Corporation FG11X7S2A475KRT06
FG 4.7μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial