FFSP10120A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFSP10120A
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
SIC DIODE, 1200V, 10A, TO-220-2
Stock
116
In Stock :
116
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, PD-CASE
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
168W
Packaging :
Tube
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Number of Terminations :
2
Package / Case :
TO-220-2
Published :
2016
Element Configuration :
Single
JESD-30 Code :
R-PSFM-T2
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Weight :
2.16g
Reverse Current-Max :
200μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.75V @ 10A
JESD-609 Code :
e3
Capacitance @ Vr, F :
612pF @ 1V 100kHz
Application :
EFFICIENCY
Output Current-Max :
10A
Operating Temperature (Max) :
175°C
JEDEC-95 Code :
TO-220AC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
200μA @ 1200V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
10A DC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
90A
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1200V
Datasheets
FFSP10120A
onsemi FFSP10120A
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.75V @ 10A -55°C~175°C 200μA @ 1200V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
FFSP10120A Overview
A maximum reverse current of 200μA is allowed when it reaches this value.There is no maximum output current when the value is 10A.
FFSP10120A Features
A maximum reverse current of 200μA
10A is the maximum value
FFSP10120A Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FFSP10120A applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB