FFH30US30DN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFH30US30DN
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
RECTIFIER DIODE, 1 PHASE, 2 ELEM
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Lifecycle Status :
ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Forward Current :
30A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
325A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Phases :
1
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Voltage (DC) :
300V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Element Configuration :
Common Cathode
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Terminations :
3
Peak Reverse Current :
100μA
Forward Voltage :
1V
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Weight :
6.39g
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
300V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 300V
Max Operating Temperature :
175°C
Reverse Recovery Time :
55 ns
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
325A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Recovery Time :
55 ns
HTS Code :
Number of Elements :
2
Diode Type :
Standard
Packaging :
Tube
Average Rectified Current :
30A
Max Surge Current :
325A
Factory Lead Time :
3 Weeks
Series :
Stealth™
Package / Case :
TO-247-3
Reverse Voltage :
300V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 30A
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
Single
Application :
FAST SOFT RECOVERY
Datasheets
FFH30US30DN
Fairchild Semiconductor FFH30US30DN
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 30A 300V-DC 2-Element TO-247-3 Through Hole
FFH30US30DN Overview
When the forward voltage is set to 1V, this device will operate.Monarrayoring the surge current and preventing array from exceeding 325A should be the rule.When the forward voltage is set to 30A, this device will operate.Devices like this one are powered with a reverse voltage peak of 100μA.
FFH30US30DN Features
1V forward voltage
a peak voltage of 100μA
a reverse voltage peak of 100μA
FFH30US30DN Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FFH30US30DN applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 20SSOP
    TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO204AC
    TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC
    TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AC
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO15
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23