FFB10U120STM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FFB10U120STM
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 10A TO263AB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Standard
Reverse Recovery Time :
100ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Published :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1200V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Supplier Device Package :
D2PAK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3.5V @ 10A
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
FFB10U120STM
onsemi FFB10U120STM
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 3.5V @ 10A -65°C~150°C 10μA @ 1200V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
FFB10U120STM Overview
FFB10U120STM Features
FFB10U120STM Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FFB10U120STM applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB