FFA30U20DNTU
Mfr.Part #
FFA30U20DNTU
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
RECTIFIER DIODE
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
200 V
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Non-rep Pk Forward Current-Max :
300 A
Number of Elements :
2
Diode Type :
RECTIFIER DIODE
Surface Mount :
No
Application :
ULTRA FAST SOFT RECOVERY POWER
Number of Phases :
1
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Number of Terminals :
3
Output Current-Max :
30 A