FES16HTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FES16HTR
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 500V 16A TO220AC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tube
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Package / Case :
TO-220-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 8A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 500V
Reverse Recovery Time :
50ns
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
500V
Base Part Number :
FES16H
Current - Average Rectified (Io) :
16A
Diode Type :
Standard
Supplier Device Package :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F :
145pF @ 4V 1MHz
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
FES16HTR
onsemi FES16HTR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 8A -65°C~150°C 10μA @ 500V Tube TO-220-2 Through Hole
FES16HTR Overview
FES16HTR Features
FES16HTR Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FES16HTR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB