FES16FTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FES16FTR
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 300V 16A TO220AC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Type :
Standard
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10µA @ 300V
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance @ Vr, F :
170pF @ 4V 1MHz
Base Part Number :
FES16F
Reverse Recovery Time :
50ns
Current - Average Rectified (Io) :
16A
Supplier Device Package :
TO-220-2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 8A
Package / Case :
Datasheets
FES16FTR
onsemi FES16FTR
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 8A -65°C~150°C 10μA @ 300V Tube TO-220-2 Through Hole
FES16FTR Overview
FES16FTR Features
FES16FTR Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FES16FTR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB