FEPF16CT-E3/45
Mfr.Part #
FEPF16CT-E3/45
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Description
DIODE ARRAY GP 150V 8A ITO220AB
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 150V
Average Rectified Current :
8A
Reverse Voltage :
150V
Max Surge Current :
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 8A
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Number of Terminations :
Forward Current :
16A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Output Current-Max :
8A