FEP16BTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FEP16BTA
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY GP 100V 16A TO220AB
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Surge Current :
200A
Element Configuration :
Common Anode
Current Rating :
16A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
TO-220-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
1.8g
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
950mV @ 8A
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tube
Number of Pins :
3
Power Dissipation :
8.33W
Max Operating Temperature :
150°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
200A
Average Rectified Current :
8A
Base Part Number :
FEP16B
Reverse Voltage :
100V
Recovery Time :
35 ns
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Forward Voltage :
950mV
Pbfree Code :
yes
Reverse Recovery Time :
35 ns
Published :
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
60pF
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 100V
Diode Type :
Standard
Peak Reverse Current :
10μA
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
FEP16BTA
onsemi FEP16BTA
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 8A 100V-DC TO-220-3 Through Hole
FEP16BTA Overview
In the case of 950mV forward voltage, the device will operate.Array is important to monArrayor the surge current and make sure that Array does not exceed 200A.From the part, a current of 16A can be drawn.An approximate capacitance of 60pF farads is present in this device.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 10μA.A derivative of the primary action of this electronic or electrical device is heat (energy loss).
FEP16BTA Features
950mV forward voltage
60pF farads
a peak voltage of 10μA
a reverse voltage peak of 10μA
FEP16BTA Applications
There are a lot of ON Semiconductor
FEP16BTA applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23