FEJ.0B.304.CLLD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FEJ.0B.304.CLLD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
LBP KEYJ 4C CHR 5.2MM D BR
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Shell Size, MIL :
Orientation :
J
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Voltage Rating :
Contact Material :
Bronze
Package :
Bulk
Number of Positions :
4
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
5.90µin (0.150µm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
7A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Shell Material :
Brass
Shell Finish :
Chrome
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Features :
Backshell
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Termination :
Solder Cup
Primary Material :
Metal
Series :
0B
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Shell Size - Insert :
304
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome J Push-Pull, Detent Lock
FEJ.0B.304.CLLD52Z Overview
FEJ.0B.304.CLLD52Z Features
0B series
FEJ.0B.304.CLLD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FEJ.0B.304.CLLD52Z Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER