FE2X10-3-2NL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FE2X10-3-2NL
Manufacturer
Pulse Electronics
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Datasheet
Download
Description
CMC 700MA 2LN TH
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Common Mode Chokes
Mount :
Through Hole
Approvals :
Product Status :
Active
Series :
FE2X
Package / Case :
Vertical, 4 PC Pin
Radiation Hardening :
No
Package :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance :
10 mH
Current :
700mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead/Base Style :
PC Pin
Pulse Electronics Corporation
HTS Code :
Current Rating (Max) :
700mA
Features :
Voltage Rating - AC :
250V
ECCN Code :
EAR99
Published :
2012
Ratings :
Approval Agency :
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Rated AC :
250V
Height (Max) :
0.803 (20.40mm)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.724Lx0.528W 18.39mmx13.41mm
Number of Lines :
2
Height :
20.3962mm
Voltage Rating - DC :
DC Resistance (DCR) (Max) :
740mOhm
Filter Type :
DATA LINE FILTER
Datasheets
FE2X10-3-2NL
Pulse Electronics FE2X10-3-2NL
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 90 OHM SMD
  • Würth Elektronik
    CMC 370MA 2LN 120 OHM SMD
    CMC 280MA 2LN 370 OHM SMD
    CMC 230MA 2LN 1KOHM SMD AEC-Q200
    CMC 350MA 2LN 250 OHM SMD