FDL-65-1550
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDL-65-1550
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 25.2-42V 1.55A
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Mounting Type :
Chassis Mount
Ratings :
IP65
Voltage - Input (Max) :
295VAC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Outputs :
1
Current - Output (Max) :
1.55A
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Type :
Constant Current
Topology :
AC DC Converter
Power (Watts) :
65W
Voltage - Isolation :
3.75kV
Feature :
OTP, OVP, SCP
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Output :
25.2V~42V
Efficiency :
90%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
CCC, CE
Series :
FDL-65 (65W)
Size / Dimension :
5.00Lx2.09W x 1.24 H 127.0mmx53.0mmx31.5mm