FDG.2B.306.CYCD52Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FDG.2B.306.CYCD52Z
Manufacturer
LEMO
Description
CONN PLUG MALE 6POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
LEMO
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Contact Style :
Pin
Series :
2B
Length :
79mm
Color :
Silver
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
12A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Diameter :
15mm
Cable Opening :
0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chrome
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
6
Orientation :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
306
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Ratings :
IP50
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
FDG.2B.306.CYCD52Z Overview
FDG.2B.306.CYCD52Z Features
2B series
FDG.2B.306.CYCD52Z Applications
There are a lot of LEMO
FDG.2B.306.CYCD52Z Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER