FCQS20A045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCQS20A045
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 2A TO-220 FUL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Package / Case :
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
600μA @ 45V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) :
20A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
TO-220 Full-Mold
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 10A
Diode Type :
Schottky
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
FCQS20A045
KYOCERA AVX FCQS20A045
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 570mV @ 10A -40°C~150°C 600μA @ 45V TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
FCQS20A045 Overview
FCQS20A045 Features
FCQS20A045 Applications
There are a lot of Kyocera International Inc. Electronic Components
FCQS20A045 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB