FCHS30A045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FCHS30A045
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 30A TO-220 FU
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package Length :
10.1
Supplier Package :
TO-220FP
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
ECCN (US) :
EAR99
Peak Forward Voltage (V) :
0.6@15A
Mounting :
Through Hole
Package Width :
4.5
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Peak Non-Repetitive Surge Current (A) :
250
Automotive :
No
PCB changed :
3
Peak Reverse Current (uA) :
200
Package Height :
15.1
Maximum Continuous Forward Current (A) :
30
Pin Count :
3
Tab :
Tab
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
45
Configuration :
Dual Common Cathode
Type :
Schottky Diode
Datasheets
FCHS30A045
FCHS30A045 Overview
According to the datasheets, the peak forward voltage is 0.6@15A volts.RF diode consumes approximately 30 in continuous forward current at any given moment.
FCHS30A045 Features
the forward peak voltage is 0.6@15A
FCHS30A045 Applications
There are a lot of Kyocera
FCHS30A045 applications of RF diodes.
  • RF voltage doubler
  • Wearables
  • Smart metering
  • Set top boxes
  • RF attenuators and switches
  • Low-loss, high-power limiters
  • Receiver protectors
  • UHF mixer
  • Sampling circuits
  • Modulators
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB