FC4L110R020DER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FC4L110R020DER
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Wide 4320 (11050 Metric), 2043
Datasheet
Download
Description
RES 20M OHM 0.5% 5W 4320 WIDE
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
4
Size / Dimension :
0.197Lx0.433W 5.00mmx11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Package / Case :
Wide 4320 (11050 Metric), 2043
Series :
FC4L
Feature :
Current Sense, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Composition :
Metal Foil
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Chip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
5W
Height :
711.2μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Resistance :
20mOhm
Published :
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
FC4L110R020DER
Ohmite FC4L110R020DER
FIXED RESISTOR FC4L Series, Metal Foil, 20mOhm, ±0.5%, -55°C~155°C