FAN5346S30X
- Mfr.Part #
- FAN5346S30X
- Manufacturer
- Fairchild Semiconductor
- Package / Case
- SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
- Datasheet
- Download
- Description
- IC LED DRVR RGLTR PWM 25MA 6SSOT
- Stock
- 6
- In Stock :
- 6
- Manufacturer :
- Fairchild Semiconductor
- Product Category :
- LED Drivers
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Dimming :
- PWM
- Current - Output / Channel :
- 25mA
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Applications :
- Backlight
- Internal Switch(s) :
- yes
- Operating Temperature :
- -40°C~85°C TA
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Frequency :
- 1.2MHz
- Topology :
- Step-Up (Boost)
- Voltage - Supply (Max) :
- 5.5V
- Type :
- DC DC Regulator
- Supplier Device Package :
- SuperSOT™-6
- Number of Outputs :
- 1
- Voltage - Supply (Min) :
- 2.5V
- Package / Case :
- SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Voltage - Output :
- 30V