F930G107KBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F930G107KBA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 100UF 10% 4V 1411
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
100μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.091 2.30mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Voltage - Rated :
4V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
Manufacturer Size Code :
B
Tan Delta :
0.14
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 100kHz
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.5mm
Series :
F93
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Width :
2.8mm
Surface Mount :
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.004mA