F881KM472M300L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F881KM472M300L
Manufacturer
KEMET
Description
CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
110°C
Negative Tolerance :
20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Pitch :
7.5mm
Packing Method :
TR
Length :
10.5mm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 300; SAFETY CLASS: Y2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated (AC) Voltage (URac) :
300V
Size Code :
Number of Terminations :
2
Width :
6mm
Positive Tolerance :
20%
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
4.7nF
Height :
12mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
F881KM472M300L
KEMET F881KM472M300L
FILM CAPACITOR Film Capacitor 4.7nF