F863RT106K310Z
Mfr.Part #
F863RT106K310Z
Description
CAP FILM 10UF 10% 310VAC RADIAL
Stock
169
In Stock :
169
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
1.634Lx1.181W 41.50mmx30.00mm
Series :
F863
Voltage - Rated AC :
310V
Lead Spacing :
1.476 37.50mm
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Height Seated (Max) :
1.776 45.10mm
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Published :
2017
Ratings :
AEC-Q200, X2
Tolerance :
±10%
Datasheets
F863RT106K310Z
KEMET F863RT106K310Z
F863 Radial Film Capacitor 1.634Lx1.181W 41.50mmx30.00mm ±10% 10muF 310V