F863FW475K310Z
Mfr.Part #
F863FW475K310Z
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 310VAC RADIAL
Stock
144
In Stock :
144
Film Capacitors
Size / Dimension :
1.260Lx0.866W 32.00mmx22.00mm
Lead Spacing :
1.083 27.50mm
Ratings :
AEC-Q200, X2
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Termination :
PC Pins
Series :
F863
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
4.7μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
2017
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~110°C
Voltage - Rated AC :
310V
Height Seated (Max) :
1.461 37.10mm
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±10%
Datasheets
F863FW475K310Z
KEMET F863FW475K310Z
F863 Radial Film Capacitor 1.260Lx0.866W 32.00mmx22.00mm ±10% 4.7muF 310V