F611DB225K100L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F611DB225K100L
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Not Required
Datasheet
Download
Description
2.20UF 100V
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Unclassified
Package :
Tape and Box (TB)
Size (mm) :
26 X 6 X 14.5
Product Status :
Active
Wire Form :
Straight
Product Category :
Film Capacitors
Termination Style :
Radial
Temp Coeff (Dielectric) :
PET
Packaging :
Tape and Reel
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Not Required
Mounting :
Through Hole
Operating Temp Range :
-55C to 105C
Dielectric :
PET
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Width :
14.5 mm
Lead Style :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
Interference Suppression
RoHS :
Details
Product :
General Film Capacitors
Terminal Pitch (mm) :
22.5
Capacitance Value :
2.2uF
Lead Diameter (nom) :
0.8(mm)
Seated Plane Height :
14.5(mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
14.5 mm
Product Height (mm) :
14.5(Max)
Lead Diameter (mm) :
0.8
Product Length (mm) :
26(Max)
Length :
26 mm
Brand :
Temperature Coefficient (ppm/°C) :
Tolerance :
10%
Package / Case :
ECCN (US) :
EAR99
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Construction :
Wound
Tolerance (+ or -) :
10%
Voltage :
100VDC|63VAC
Lead Spacing :
22.5 mm
Product Type :
Film Capacitors
Series :
Seated Plane Height (mm) :
14.5(Max)
Product Depth (mm) :
6(Max)
Capacitance :
2200000(pF)
Mounting Style :
Through Hole
HTS :
Lead Diameter :
0.8 mm
Datasheets
F611DB225K100L
Introducing Unclassified KEMET F611DB225K100L from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Interference Suppression, Package / Case:Not Required, Voltage:100VDC|63VAC, F611DB225K100L pinout, F611DB225K100L datasheet PDF, F611DB225K100L amp .Beyond Unclassified KEMET F611DB225K100L ,we also offer 5801925, F-631, 47480-0001, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.