F48-125-C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F48-125-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
ECCN Code :
EAR99
Secondary Current :
125mA
Termination Style :
PC Pin
Length :
41.27mm
Frequency :
50Hz
Output Voltage 1 :
24V
Output Current 1 :
0.125A
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current - Output (Max) :
Parallel 250mA Series 125mA
Voltage - Primary :
115V
Voltage - Isolation :
2500Vrms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Weight :
0.44lb 199.58g
Output Current 2 :
0.125A
Physical Dimension :
L41.27XB33.32XH33.32 (mm)
Power Rating :
6W
Surface Mount :
No
Secondary Winding(s) :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
6VA
HTS Code :
Type :
Laminated Core
Height :
33.3248mm
Primary Winding(s) :
Single
Width :
33.32mm
Height Seated (Max) :
33.32mm
Size / Dimension :
41.28mm Lx33.32mm W
Series :
Split Pack™, Class 2/3, F
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 24V Series 48V
Published :
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
6
Output Voltage 2 :
24V
Center Tap :
No
Datasheets
F48-125-C2
Triad Magnetics F48-125-C2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V