F461AG183F630C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F461AG183F630C
Manufacturer
KEMET
Description
CAPACITOR 1%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
0.018 µF
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630 V
Rated (AC) Voltage (URac) :
250 V
Series :
F461
Packing Method :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Width :
4 mm
Pbfree Code :
yes
Size Code :
Package :
Bulk
Number of Terminals :
2
Height :
9 mm
Dielectric Material :
Polypropylene
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Product Status :
Obsolete
Positive Tolerance :
1%
Terminal Pitch :
10 mm
Negative Tolerance :
1%
Length :
13 mm