F339MX231031KF02W0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F339MX231031KF02W0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Length :
17.5006mm
Package / Case :
Radial
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
F339M
Lead Pitch :
15.0114mm
Voltage - Rated DC :
630V
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
10000pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
X2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination :
PC Pins
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Width :
5.0038mm
Max Operating Temperature :
110°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
310V
Packaging :
Tape and Box (TB)
F339M 10000pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F339MX231031KF02W0 Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures of -55°C~110°C are suitable for operating the device.