F339MX231031JFM2B0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F339MX231031JFM2B0
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated DC :
630V
Lead Pitch :
15.0114mm
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Published :
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
PC Pins
Series :
F339M
Voltage - Rated AC :
310V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Applications :
EMI, RFI Suppression
Max Operating Temperature :
110°C
Width :
5.0038mm
Ratings :
X2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
17.5006mm
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size / Dimension :
0.689Lx0.197W 17.50mmx5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
F339M 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized
F339MX231031JFM2B0 Overview
This electrical device has a 0.591 15.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~110°C are suitable for the device.