F31FDS-20V-K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F31FDS-20V-K
Manufacturer
JST
Description
CONN RCPT HSG 20POS 3.81MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Positions :
20
Fastening Type :
Friction Lock
Depth :
22.8mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
ECCN Code :
EAR99
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
20
Color :
Black
Orientation :
Straight
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Series :
J300
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Rows :
2
Contact Type :
Female Socket
MIL Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
DIN Conformance :
Published :
IEC Conformance :
Pitch :
0.150 3.81mm
Row Spacing :
0.200 (5.08mm)
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Termination :
Crimp
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
F31FDS-20V-K
2 Rows Receptacle Bulk Black 20 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp J300
F31FDS-20V-K Overview
F31FDS-20V-K Features
J300 series
F31FDS-20V-K Applications
There are a lot of JST Sales America Inc.
F31FDS-20V-K Rectangular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM