F16-1250-C2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F16-1250-C2
Manufacturer
Triad Magnetics
Description
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
Manufacturer :
Triad Magnetics
Product Category :
Power Transformers
VA Rating :
20 VA
Height :
36.4998mm
Current - Output (Max) :
Parallel 2.5A Series 1.25A
Power Rating :
20W
Secondary Winding(s) :
Dual
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 8V Series 16V
Lead Free :
Lead Free
Output Voltage 2 :
8V
HTS Code :
Center Tap :
No
Size / Dimension :
57.15mm Lx47.63mm W
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Secondary Current :
1.25A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Solder
Type :
Laminated Core
Output Voltage 1 :
8V
Height Seated (Max) :
36.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Primary Winding(s) :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
50Hz
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Power - Max :
20VA
Termination Style :
PC Pin
Length :
57.15mm
Weight :
0.8lb 362.87g
Number of Pins :
6
Series :
Split Pack™, Class 2/3, F
Voltage - Primary :
115V
Datasheets
F16-1250-C2
Triad Magnetics F16-1250-C2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CMC 16MH 2.6A 2LN TH ESD
    CMC 2MH 7.5A 2LN TH ESD
    CMC 1MH 20A 2LN TH ESD
    CMC 2.4MH 17A 2LN TH ESD
    CMC 4MH 14.5A 2LN TH ESD
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V