F1199DD10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F1199DD10
Manufacturer
Curtis Industries
Description
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Power Line Filter Modules
Factory Lead Time :
8 Weeks
Frequency - Operating :
50/60Hz
Voltage - Rated AC :
250V
Approval Agency :
CE, CSA, TUV, UR
Series :
F1199
Filter Type :
Single Phase
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Threaded
Termination Style :
Threaded Post (8-32)
Mount :
Chassis Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current :
10A
Packaging :
Box
Configuration :
Single Stage
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
2009
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
F1199DD10
Curtis Industries F1199DD10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH