F1100BB10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F1100BB10
Manufacturer
Curtis Industries
Description
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Manufacturer :
Curtis Industries
Product Category :
Power Line Filter Modules
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated AC :
250V
Frequency :
5.06kHz
Mounting Type :
Chassis Mount
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Frequency - Operating :
50/60Hz
Published :
Approval Agency :
CE, CSA, TUV
Configuration :
Single Stage
Termination :
Quick Connect
Termination Style :
Wire Leads
Series :
F1100
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Max Current Rating :
10A
Filter Type :
Single Phase
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
F1100BB10
Curtis Industries F1100BB10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE ASSEMBLY 4"
    PWR ENT FILTERED
    PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
Catalog related products
  • SCHURTER
    LINE FILTER 125/250VAC 6.5A TH
  • XP Power
    EMC FILTER, CHASSIS MOUNT, ITE,
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 115/250VAC 3A CHAS
  • Delta Electronics
    LINE FILTER 75VAC 7A SMD
  • Schaffner EMC, Inc.
    LINE FILTER 250VAC 3A TH