F101K25Y5RP6TK5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
F101K25Y5RP6TK5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 2KV Y5R RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Operating Temperature :
-30°C~125°C
HTS Code :
Applications :
SMPS Filtering
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
Y5R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
100pF
Published :
Lead/Base Style :
Kinked
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Package / Case :
Radial, Disc
Series :
F
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
Y5R
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Pitch :
5.0038mm
Termination :
Radial
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.256Dia 6.50mm
Packing Method :
TR, 14 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Multilayer :
No
Radiation Hardening :
No
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
F101K25Y5RP6TK5R
Vishay F101K25Y5RP6TK5R
F 100pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% Y5R 0.256Dia 6.50mm -30°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc