EZ480A18R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EZ480A18R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 18A 48-660V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Series :
EZ
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Load :
48V~660V
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Relay Type :
Relay
Package / Case :
Module
Number of Pins :
4
Published :
Factory Lead Time :
5 Weeks
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination :
Quick Connect
Output Type :
AC
Packaging :
Bulk
Max Output Voltage :
660V
Load Current :
18A
Throw Configuration :
SPST
Voltage - Input :
90V~140VAC
Datasheets
EZ480A18R
Sensata Technologies – Crydom EZ480A18R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V