EZ240A18R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EZ240A18R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 18A 24-280V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Input Current :
10mA
Number of Pins :
4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Input Voltage :
140V
Max Output Voltage :
280V
Isolation Voltage :
4kV
Factory Lead Time :
6 Weeks
Load Current :
18A
Termination :
Quick Connect
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Packaging :
Bulk
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Load :
24V~280V
Voltage - Input :
90V~140VAC
Output Type :
AC
Package / Case :
Module
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Supply Voltage :
280V
Series :
EZ
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Output Current :
18A
Max Operating Temperature :
80°C
REACH SVHC :
Unknown
Throw Configuration :
SPST
Relay Type :
Relay
Current Rating :
18A
Max Input Current :
10mA
Published :
Datasheets
EZ240A18R
Sensata Technologies – Crydom EZ240A18R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V