EXC450MR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EXC450MR
Manufacturer
TE Connectivity Laird
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RF ANT 460MHZ WHIP STR MR CONN
Manufacturer :
TE Connectivity Laird
Product Category :
RF Antennas
Power - Max :
50 W
Features :
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height (Max) :
6.900 (175.26mm)
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Connector Mount
Tolerance :
±5%
Resistance :
360 Ohms
Base Product Number :
EXC450
Frequency (Center/Band) :
460MHz
Size / Dimension :
0.188 Dia x 0.562 L (4.78mm x 14.27mm)
Gain :
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Antenna Type :
Whip, Straight
Composition :
Wirewound
Frequency Range :
450MHz ~ 470MHz
Ingress Protection :
Return Loss :
Product Status :
Obsolete
Package :
Bulk
Termination :
MR
VSWR :
1.5
Package / Case :
Axial
Failure Rate :
Applications :
Bluetooth, Wi-Fi
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Number of Bands :
1
Power (Watts) :
3.75W
RF Family/Standard :
Bluetooth, WiFi
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C ~ 350°C
Frequency Group :
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Series :
CW
Datasheets
EXC450MR
1 Bands Whip, Straight UHF (300MHz ~ 1GHz) Connector Mount MR 460MHz - Bulk 6.900 (175.26mm) Bluetooth, Wi-Fi