EXB161MX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
EXB161MX
Manufacturer
TE Connectivity Laird
Description
RF ANT 167MHZ WHIP STR MX CONN
Manufacturer :
TE Connectivity Laird
Product Category :
RF Antennas
RF Family/Standard :
Ingress Protection :
Frequency Group :
VHF (f < 300MHz)
Gain :
0dBi
Applications :
Package :
Bulk
Product Status :
Obsolete
Base Product Number :
EXB161
Frequency (Center/Band) :
167MHz
Return Loss :
Mounting Type :
Connector Mount
Antenna Type :
Whip, Straight
Termination :
MX
Features :
VSWR :
1.5
Height (Max) :
5.900 (149.86mm)
Frequency Range :
161MHz ~ 174MHz
Series :
EXB
Number of Bands :
1
Datasheets
EXB161MX
1 Bands Whip, Straight VHF (f < 300MHz) Connector Mount MX 167MHz 0dBi 5.900 (149.86mm) -