ETQ-P5M101YGK
Mfr.Part #
ETQ-P5M101YGK
Description
FIXED IND 100UH 2.1A 333MOHM SMD
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Published :
Rated Current-Max :
2.1A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Tolerance :
±20%
Inductance :
100μH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case/Size Code :
Test Frequency :
0.1MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation :
3A
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 10% TOLERANCE
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed , 13 Inch
DC Resistance (DCR) :
333mOhm Max
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
2.1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Size / Dimension :
0.335Lx0.315W 8.50mmx8.00mm