ESMQ100ELL331MF11D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ESMQ100ELL331MF11D
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
290mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated DC :
10V
Packaging :
Bulk
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
290mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
2.4892mm
Life (Hours) :
2000 hours
Lead/Base Style :
Straight
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.24 %
Ripple Current @ High Frequency :
435mA @ 100kHz
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMQ
Capacitance :
330µF
SMQ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 290mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can