ES1000/03DSFB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ES1000/03DSFB
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
Description
CONN TERM STRIP 3CIRC 0.394"
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Barrier Blocks
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-33°C~105°C
Mounting Type :
Chassis, Panel
Voltage - Rated :
300V
Mount :
Chassis, Panel
Wire Gauge :
12-20 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Circuits :
3
Bottom Termination :
Closed
Current Rating :
20A
Packaging :
Bulk
Series :
ES1000
Barrier Type :
Enclosed
Terminal Screw Finish :
Zinc
Current Rating (Amps) :
20A
Terminal Block Type :
Eurostyle Terminal Strip
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Wire Entries :
6
Terminal Screw Material :
Steel
Pitch :
0.394 10.00mm
Material - Insulation :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Color :
Natural
Wire Gauge (Max) :
20 AWG
Top Termination :
Screws
Min Operating Temperature :
-33°C
Datasheets
ES1000/03DSFB
On-Shore Technology, Inc. ES1000/03DSFB
Bulk 2 Rows Chassis, Panel Eurostyle Terminal Strip Closed ES1000 0.394 10.00mm Enclosed 3 Circuits Polyamide (PA66), Nylon 6/6
ES1000/03DSFB Overview
ES1000/03DSFB Features
ES1000 series
ES1000/03DSFB Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc.
ES1000/03DSFB Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
    4 POSITION M12 CIRCULAR CONNECTO
Catalog related products
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"