ERM5-050-02.0-L-DV-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERM5-050-02.0-L-DV-TR
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Number of Conductors :
ONE
Feature :
Board Guide
Series :
Edge Rate™ ERM5
HTS Code :
Contact Material :
Bronze, Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Reference Standard :
UL
Gender :
Male
Total Number of Contacts :
100
Rated Current (Signal) :
1.5A
Connector Type :
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board :
0.191 4.85mm
Stack Height (Mating) :
7mm 9mm
Contact Finish Thickness :
10.0μin 0.25μm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Number Of PCB Rows :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Style :
CENTRONIC
Mount :
Surface Mount
Number of Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Plating Thickness :
10μin
Number of Positions :
100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Depth :
0.191 inch
Factory Lead Time :
3 Weeks
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulator Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Pitch :
0.020 0.50mm
Body Breadth :
0.195 inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Samtec, Inc. ERM5-050-02.0-L-DV-TR
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions Edge Rate™ ERM5 Gold SMD/SMT Bronze, Copper