ERB21B5C2E8R2CDX1L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERB21B5C2E8R2CDX1L
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±0.25pF
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Series :
ERB
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Thickness :
1.3462mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
8.2pF
Packaging :
Cut Tape (CT)
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
1.25mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated :
250V
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
HTS Code :
Murata Electronics ERB21B5C2E8R2CDX1L
ERB 8.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
ERB21B5C2E8R2CDX1L Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
ERB21B5C2E8R2CDX1L Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm