ERA-3ARB202V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ERA-3ARB202V
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Chip
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Series :
ERA-3A
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
2kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Thin Film
Published :
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Additional Feature :
STANDARD: IEC60115-8
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C